Bez kategorii

Węgiel kamienny jest cenionym surowcem energetycznym, używanym również w przemyśle chemicznym.  Zawiera od 75 proc. do 92 proc. węgla pierwiastkowego, choć jego najbardziej energetyczna odmiana – antracyt – może mieć nawet 97 proc. Im bardziej czysty węgiel, tym większą kaloryczność posiada.

Z punktu widzenia branży ciepłowniczej i energetycznej istotna jest wartość opałowa węgla kamiennego. To ilość energii, która wyzwala się w postaci ciepła podczas spalania danej jednostki masy. W przypadku węgla kamiennego wartość opałowa może sięgać od 15 do 35 MJ/kg. Skład surowca jest tym cenniejszy, im mniej substancji mineralnej tzw. popiołu i siarki zawiera. Na jakość węgla kamiennego wpływa również jego wilgotność.

Polska Grupa Węglowa specjalizuje się w handlu surowcem o wysokich parametrach jakościowych. Dostarczamy węgiel niesortowany i sortowany. Pod względem sortymentu, czyli wielkości ziarna, w ofercie naszej spółki znajdują się: miał, groszek i ekogroszek, orzech, kostka oraz orzecho-kostka.

Miał węglowy – o uziarnieniu do 6 mm – charakteryzuje się dużą wytwarzalnością ciepła i przystępnością cenową. Groszek – o uziarnieniu od 30 do 5 mm – jest ceniony za wydajność. Pozostawia mało popiołu. Na rynku zwiększa się również zainteresowanie ekogroszkiem, który poza walorami ekonomicznymi, jest najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Kostka i orzech – o uziarnieniu od 200 do 25 mm – to popularne rodzaje materiałów opałowych o wysokiej kaloryczności. Zapraszany do zapoznania się ze szczegółową ofertą Polskiej Grupy Węglowej!