Kopalnie węgla kamiennego przez wiele lat kojarzyły się przede wszystkim z południową częścią Polski, a właściwie z Górnym Śląskiem, dla którego górnictwo stanowiło przez stulecia największą chlubę, a także źródło utrzymania dla śląskich rodzin. Sam węgiel kamienny przez lata był w naszym kraju słusznie postrzegany jako najważniejsze źródło energii i choć jego zużycie sukcesywnie maleje, a założenia są takie, iż za kilka dekad przestanie być wydobywany, to dzisiaj wciąż jest niezwykle ważny dla całego państwa. Pierwsza kopalnia węgla kamiennego powstała w katowickiej dzielnicy Murcki i prosperuje do dnia dzisiejszego. Od samego początku górnictwa w Polsce, którego historia sięga kilkuset lat węgiel polski odznaczał się bardzo wysoką jakością. Choć zużycie obecnie jest mniejsze niż kiedykolwiek, to niezależnie od tego, czy w grę wchodzi ekogroszek hurt czy też węgiel hurt – jakość polskiego węgla kamiennego wciąż pozostaje na najwyższym poziomie. W jakich częściach kraju wciąż wydobywa się węgiel hurt?
Górnictwo na mapie Polski
Wydobycie węgla odbywa się przede wszystkim na terenie Górnego Śląska i w Zagłębiu Dąbrowskim, czyli na terenach sąsiadujących ze Śląskiem i znajdujących się w zachodniej części Małopolski. Należy również wspomnieć o Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym, które znajduje się w okolicach Wałbrzycha. Liczy sobie raptem 60km długości i maksymalnie 30km szerokości. Niezwykle ważnym miejscem wydobycia węgla kamiennego jest również Lubelskie Zagłębie Węglowe. W tym wypadku mamy do czynienia z obszarem liczącym sobie około czterech tysięcy kwadratowych, 25km szerokości i przeszło 180km długości. Choć to jeden z najpóźniej zagospodarowanych terenów pod względem górniczym, obecnie jest jednym z najwydajniejszych. Najważniejszym producentem węgla na tych terenach jest Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Pierwsze wzmianki na temat wartościowych złóż w tych rejonach pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. Pierwsza badania i poszukiwania zaczęły się tuż przed wybuchem II Wojny Światowej i oczywiście zostały wstrzymane tuż po jej rozpoczęciu. Decyzja o powstaniu kopalni w tym miejscu została podjęta w latach siedemdziesiątych. Z kolei najstarsza kopalnia w katowickich Murckach zaczęła prosperować już połowie XVII wieku.
Hurtowa sprzedaż węgla z roku na rok maleje. Dzieje się tak za sprawą coraz wyższych kosztów wydobycia i w konsekwencji za sprawą wyższych cen samego węgla. Istotnym czynnikiem jest również mniejsze zapotrzebowanie na tego rodzaju źródło energii. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób węgiel hurt wciąż jest niezwykle istotny. Alternatywą dla osób poszukujących dobrej jakości i jednocześnie niższej ceny może być miał węglowy hurt. Korzystanie z miału jest jednak bardzo restrykcyjnie traktowane i nie nadaje się w przypadku kotlów poniżej 1MW. Ekogroszek hurtowania to kolejny wariant, który warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza że jest to materiał opałowy, który odznacza się mniejszą emisją szkodliwych substancji. Powstaje najczęściej z węgla kamiennego lub brunatnego i charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.